​روش فیلمبرداری حرکت آهسته
( Slow Motion ) با استفاده از دوربین های کان


 
نمایندگی کانن – روش فیلمبرداری با حرکت آهسته ؛ یکی از تکنیک های هیجان انگیز فیلمبرداری است و امکان ایجاد حالت های خاص در حرکت سوژه های مورد تصویر برداری را فراهم می آورد .در این مطلب روش فیلمبرداری حرکت آهسته با استفاده از دوربین های کانن را مورد اشاره قرار می دهیم .

فیلمبرداری حرکت آهسته ( Slow Motion  ) شیوه ای است که در آن ؛ تصویر و فیلم سوژه های دارای حرکت ؛ با سرعت کند تر از حالت معمول دیده می شود .

نحوه عملکرد حالت فیلمبرداری حرکت آهسته ( Slow Motion  ) :

با استفاده از این تکنیک ؛ دوربین قادر است تا تعداد تصاویر بیشتری را مورد ثبت قرار دهد . به عنوان مثال در وضعیت تصویر برداری با حالت 60 فریم بر ثانیه ، در مقایسه با فیلمبرداری با حالت 24 تا 30 فریم بر ثانیه ؛ به میزان 2 برابر تعداد تصاویر بیشتری به دست آورده می شود . بنابراین برای به دست آوردن یک فیلم با حرکت آهسته ؛ لازم است تا از فریم ریت ( Frame Rate ) بالاتر نسبت به حالت عادی استفاده شود .

چه زمان باید از این حالت استفاده نمود ؟

برای تصویر برداری از صحنه های ورزشی ؛ حرکت جریان آب ؛ صحنه های انفجار و … از تکنیک فیلمبرداری حرکت آهسته می توان استفاده نمود .

روش انجام فیلمبرداری با حرکت آهسته تصویر :
برای تصویر برداری حرکت آهسته لازم است تا دوربین را روی سه پایه قرار دهید . بنابراین ؛ از یک سه پایه خوب و با کیفیت مناسب برای فیلمبرداری با دوربین های DSLR استفاده کنید .

 دوربین را در وضعیت فیلمبرداری قرار دهید .
از منو تنظیمات دوربین ؛ گزینه Rec .Quality  را در وضعیت فریم ریت بالا ( مثل 120 Fps ) قرار دهید . در شرایط استفاده از این فریم ریت ؛ حرکت سوژه های درون تصویر ؛ به میزان چهار برابر کند تر از حالت عادی دیده می شود . با فشردن دکمه رکورد فیلم ؛ فیلمبرداری را آغاز کنید .

نکات مهم فیلمبرداری با روش حرکت آهسته :
1 – سرعت شاتر
ثبت تعداد فریم بالاتر در هر ثانیه به معنای آن است که سرعت شاتر را باید تنظیم نمود . به عنوان یک قانون کلی ؛ سرعت شاتر دوربین را دو برابر بالاتر از فریم ریت می بایست قرار داد. به عنوان مثال در فریم ریت 60 از سرعت شاتر 1/120 ثانیه می توان استفاده کرد .

2- تنظیم نور :
استفاده از سرعت شاتر بالاتر به معنای کم شدن زمان نوردهی به دوربین است . برای جبران کمبود نور از ایزو بیشتر یا از یک دیافراگم بازتر استفاده کنید .

3 – سه پایه :
در زمان های فیلمبرداری طولانی مدت ؛ استفاده از یک سه پایه محکم و با کیفیت یکی از نکات ضروری به شمار می آید .